Ajankohtaista Kiteen kaupungissa

angle-left Tammikuussa tarjolla Taste Saimaa juhlakahvit taidemaustein

Tammikuussa tarjolla Taste Saimaa juhlakahvit taidemaustein

Kiteellä Taste Saimaa kahvit tarjoillaan Näyttelykeskus Kiteen taidegalleriatilassa perjantaina 31.tammikuuta alkaen klo 17.00. Tilaisuudessa esiintyy Armas E. Leopold -yhtye.

Vuosi 2024 oli Saimaan ruokamatkailun juhlavuosi, sillä alueella oli ”European Region of Gastronomy” -status. Juhlavuoden aikana ruokatapahtumien kalenterissamme oli lähes 500 erilaista herkullista tapahtumaa. Taste Saimaan partnerit tarjosivat parhaita paikallisia tuotteitaan sekä koti- että ulkomaan matkailijoille. Olimme ansaitusti kansainvälisen median valokeilassa – Saimaan kohteet, tuotteet ja tapahtumat kiinnostavat. Nyt on aika järjestää menneen juhlavuoden päättäjäiset, vaikka Taste Saimaan toiminta eli ruokamatkailun kehittäminen jatkuu edelleen.

Tarjoamme Taste Saimaa kahvit taidemaustein kera 31.1. Imatralla, Joensuussa, Kiteellä, Lappeenrannassa, Mikkelissä, Nurmeksessa, Puumalassa ja Taipalsaarella. Juhlakahvien kanssa tarjottava taidemauste vaihtelee paikkakunnittain ja tarjolla on mm. karjalanpiirakan virkkausta, taontanäytöstä, musiikkikonsertteja sekä erilaisia tanssiesityksiä. 

Kiteellä Taste Saimaa kahvit tarjoillaan Näyttelykeskus Kiteen taidegalleriatilassa alkaen klo 17.00. Tilaisuudessa esiintyy Armas E. Leopold -yhtye, joka esittää  ” Etnogroovesta oodeihin!” -kokonaisuuden. 

Armas E. Leopoldin musiikki määriteltiin yhtyeen toimesta otsikolla ”konstailemattoman rouheaa etnogroovea”. Kaikki tekstit ovat Eino Leinon runoja. Sävellyksissä ja tulkinnoissa on aistittavissa tummin sävyin värjätty, täydeltä leveydeltä eletty elämä. Yhtye iloitsee elämästä, häkeltyy luonnon kauneudesta ja katoaa hetkittäin mystiseen usvaverhoon. Tilaisuudessa kuullaan myös improvisoituja ja mieleenpainuvia oodeja juhlakahveilla tarjolla oleville kiteeläisille paikallisherkuille.  Tervetuloa!

Pyydämme huomioimaan, että kahvia on tarjolla rajoitettu määrä. Päättäjäisten tarkempi ohjelma löytyy Taste Saimaan verkkosivuilta.

Kuvassa Taste Saimaan julkaisukuva. Siinä näkyy Saimaata kesäisessä auringonlaskussa.

Otsikko Kotitalon kertomaa

KOTITALON KERTOMAA

YHTEYSTIEDOT

Marjut Kettunen

asumisneuvoja
 040 105 1212
marjut.kettunen@kitee.fi
Kiteentie 9-11, 82500 Kitee